Prijelazno razdoblje za izjednačavanje dobi žena i muškaraca za starosnu mirovinu bit će 20 godina, pa će žene u starosnu mirovinu s navršenih 65 godina od 2030. godine, predviđeno je izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju koje je Vlada s današnje sjednice uputila Hrvatskome saboru. Taj je zakonski prijedlog upućen u drugo čitanje, a u njega su ugrađene izmjene koje su na tragu i prijedloga socijalnih partnera i udruga umirovljenika. Izmjenama se uređuje i umanjenje mirovine za one koji odlaze u prijevremenu mirovinu, a uz godine života u obzir bi se pritom uzimao i mirovinski staž. Tako bi umanjenje mirovine bilo u rasponu od 0,34 posto do 0,15 posto po mjesecu ranijeg odlaska u mirovinu, a ukupno bi bilo najviše od 9 do 20,4 posto. Onima s 36 godina staža tako bi se polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine smanjivao za svaki kalendarski mjesec prije navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu za 0,34 posto po mjesecu.
Prijelazno razdoblje za izjednačavanje dobi žena i muškaraca za starosnu mirovinu bit će 20 godina, pa će žene u starosnu mirovinu s navršenih 65 godina od 2030. godine, predviđeno je izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju koje je Vlada s današnje sjednice uputila Hrvatskome saboru.
Taj je zakonski prijedlog upućen u drugo čitanje, a u njega su ugrađene izmjene koje su na tragu i prijedloga socijalnih partnera i udruga umirovljenika, kazala je premijerka Jadranka Kosor. Izmjenama se uređuje i umanjenje mirovine za one koji odlaze u prijevremenu mirovinu, a uz godine života u obzir bi se pritom uzimao i mirovinski staž. Tako bi umanjenje mirovine bilo u rasponu od 0,34 posto do 0,15 posto po mjesecu ranijeg odlaska u mirovinu, a ukupno bi bilo najviše od 9 do 20,4 posto.
Onima s 36 godina staža tako bi se polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine smanjivao za svaki kalendarski mjesec prije navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu za 0,34 posto po mjesecu. Taj bi se faktor smanjivao ovisno o godinama staža, a najmanji od 0,15 posto imali bi oni s 40 i više godina staža.
Mijenja se i faktor za povećanje starosne mirovine po ispunjenju uvjeta za odlazak u starosnu mirovinu i on će iznositi 0,15 posto po mjesecu kasnijeg ostvarivanja mirovine (ukupno najviše do 9 posto za pet godina), a ne kao što je do sada bilo predloženo 0,34 posto po mjesecu.
Vlada je danas u Sabor uputila i izmjene Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, a ministar gospodarstva Đuro Popijač objašnjava kako je novina u odnosu na prvo čitanje i propisivanje najnižeg iznosa naknade za nezaposlene koji bi iznosio 50 posto od visine minimalne plaće (umanjeno za doprinose za obvezna osiguranja). Tako bi najniža naknada u ovom trenutku iznosila 1.125 kuna, kazao je.